Wiktoria Azarenka  wygrała wielkiego szlema pierwszy raz
Wiktoria Azarenka wygrała wielkiego szlema pierwszy raz
Novak Djoković  obronił tytuł w Australian Open
autor zdjęcia: William West
Novak Djoković obronił tytuł w Australian Open
autor zdjęcia: John Donegan

Djoković wygrał z Nadalem najdłuższy finał w historii Wielkiego Szlema. Nastał czas Azarenki

Serb i Hiszpan grali sześć godzin bez kilku minut. Pięć setów (5:7, 6:4 6:2, 6:7 (7-5), 7:5), które kazało patrzeć na tenis jak na walkę gladiatorów. Takiej intensywności wymian, determinacji i niezłomności nie tylko w Melbourne wcześniej nie widziano.

Novak Djoković i Rafael Nadal stworzyli widowisko, którego motywem przewodnim stała się odporność sportowca na krańcowy wysiłek. Nie finezyjna technika i mądra taktyka, tylko niemal dosłowna walka o zwycięstwo do upadłego. Obaj od pierwszych minut uderzali piłkę najmocniej, jak potrafili, obaj nie oszczędzali nóg, obaj chwytali każdą okazję zwiększenia nacisku na przeciwnika. Nie było w tym finale gwałtownych zrywów i upadków, które nagle zmieniały przebieg wydarzeń. Jeśli któryś osiągał chwilową przewagę, to mógł się spodziewać tylko jeszcze większej zaciekłości po drugiej stronie siatki.

Napięcie rosło, minuty mijały, podziw widowni zamieniał się w...