Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne źródła pieniędzy na badania

31 stycznia 2012 | Nie stój, inwestuj

Ze środków resortu nauki, z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki czy z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – polskie uczelnie dostają środki na badania naukowe z różnych miejsc. Coraz częściej też korzystają ze wsparcia unijnego lub prywatnych firm

Uniwersytet Łódzki pieniędzy szuka wszędzie. – Podstawowe źródło to granty badawcze Ministerstwa Nauki, a od 2011 roku Narodowego Centrum Nauki. Do tego granty ze źródeł międzynarodowych, przede wszystkim funduszy unijnych, a także dotacja statutowa z Ministerstwa Nauki na badania naukowe w ramach utrzymania potencjału badawczego i na rozwój młodych naukowców i doktorantów – wylicza prof. Antoni Różalski, prorektor ds. nauki UŁ.

Dodaje, że uczelnia dostaje też granty z ministerstw w ramach Narodowego Rozwoju Humanistyki. Wysokość dotacji zależy od pozycji wydziału, jego kategorii i kosztów badań. – Granty uzyskuje się, startując w konkursach – dodaje prof. Różalski. – Biorąc pod uwagę zapowiedź Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o zmniejszaniu dotacji statutowej, granty i projekty międzynarodowe będą w przyszłości głównym źródłem funduszy na badania naukowe.

Jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9145

Wydanie: 9145

Spis treści
Zamów abonament