Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważna kwota bazowa i zarobki z wybranych lat

31 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Czasem zamiast w lutym warto poczekać ze złożeniem wniosku o emeryturę do marca. Zwykle wtedy zwiększa się bowiem kwota bazowa, a zatem i wyższe będzie świadczenie

Emeryturę, o której mowa (dla osób urodzonych przed 1949 r. oraz w latach 1949 – 1968 po spełnieniu dodatkowych warunków), ZUS oblicza na tzw. dotychczasowych czy starych zasadach. Składa się ona z trzech części:

• 24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia),

• po 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów składkowych (tzw. część należna za okresy składkowe),

• po 0,7 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów nieskładkowych (tzw. część należna za okresy nieskładkowe).

Jednym ze składników obliczenia ,,starej” emerytury jest zatem podstawa jej wymiaru. To wypadkowa zarobków wnioskodawcy, które uzyskiwał w poszczególnych latach kalendarzowych, przeciętnych płac z tych lat oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej.

Ustalając tę podstawę, ZUS porównuje zarobki z wybranych lat kalendarzowych – na  ogół 10 kolejnych lub 20 dowolnie wybranych – do przeciętnych płac z tych lat. W ten sposób, dla każdego roku, uzyskuje wskaźnik wyrażony w procentach. Później sumuje się te wskaźniki i wyciąga z nich średnią, dzieląc przez liczbę lat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9145

Wydanie: 9145

Spis treści
Zamów abonament