Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Termin nadchodzi, a pracownika brak

07 maja 2012 | Prawo i praktyka | Angelika Ciastek-Zyska

Gdy dzień rozpoczęcia pracy nie pokrywa się z datą zawarcia umowy, do nawiązania stosunku pracy dochodzi w dniu wskazanym w angażu. Nawet wtedy, gdy pracownik faktycznie nie przystąpi do wykonywania obowiązków

W umowie o pracę strony powinny określić rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie, ale i termin rozpoczęcia pracy. Określenie tego terminu jest szczególnie istotne.

Do nawiązania stosunku pracy dochodzi bowiem w momencie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy. Wyjątkowo tylko, gdy tej daty nie określono, stosunek pracy jest nawiązywany od dnia zawarcia umowy.

Moment nawiązania stosunku pracy jest z kolei początkiem okresu zatrudnienia, od którego długości zależą uprawnienia emerytalne pracownika, wysokość odpraw, a także okres wypowiedzenia.

Gdy rekrut się nie zjawia

Problem się pojawia, jeżeli pracownik w dniu wskazanym w umowie nie przystąpi do wykonywania pracy. Kwestię tę rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z 29 października 2007 r. (II PK 56/07).

Przyjął, że powstanie stosunku pracy nie jest zależne od faktycznego jej rozpoczęcia przez pracownika. Tak więc niezależnie od zachowania kandydata do pracy jego zatrudnienie rozpocznie się w dniu wskazanym w umowie.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9225

Wydanie: 9225

Spis treści
Zamów abonament