Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oddelegowany do Niemiec dostanie godziwą pensję

01 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Dominik Matczak

Nie dla wszystkich branż nad Łabą zostały ustalone stawki minimalnego wynagrodzenia. Jednak taki brak wcale nie oznacza przyzwolenia na dowolność w określaniu tych kwot

Na pełne otwarcie niemieckiego rynku usług przedsiębiorcy, zwłaszcza ci z branży budowlanej, czekali aż siedem lat, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tymczasem upłynął już rok od czasu, kiedy okresy przejściowe przestały obowiązywać.

Obecnie przedsiębiorcy mogą, w celu świadczenia usług na terenie Niemiec, wykonywać działalność co do zasady na tych samych warunkach, jakie państwa te nakładają na własnych obywateli.

Co istotne, przedsiębiorcy polscy nie mają obowiązku tworzenia oddziałów ani ukonstytuowania swojej działalności w Niemczech w innej formie (np. spółki). Mimo to dla wykonania zakontraktowanych usług mogą posługiwać się własnym personelem. Możliwość transferu pracowników za granicę w celu wykonania określonych prac jest niejednokrotnie kluczowa dla realizacji przedsięwzięć budowlanych.

Jeżeli przedsiębiorca czyni to na własny rachunek, a pracownicy wykonują pracę tymczasowo, na jego rzecz i pod jego kierownictwem, można mówić o tym, że deleguje on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9247

Wydanie: 9247

Spis treści
Zamów abonament