Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dostarczyć produkt do terminalu

20 czerwca 2012 | Polski Produkt Przyszłości | Michał Kołtuniak

Wybierając reguły zaczynające się na literę D, sprzedający bierze na siebie największą odpowiedzialność. Nie tylko musi opłacić transport ładunku do miejsca przeznaczenia, ale i dostarczyć go tam na czas i w stanie nienaruszonym

Po omówionych wcześniej formułach EXW, FCA, CPT i CIP, grupę reguł dedykowanych każdej gałęzi transportu zamykają formuły DAT, DAP oraz DDP. W zasadniczy sposób zmieniają one zakres obowiązków sprzedającego.

Formuła DAT (dostarczone do terminalu) nakazuje sprzedającemu wyprodukować (kupić) towar, odpowiednio go opakować, oznakować, a następnie dostarczyć na własny koszt i ryzyko do wskazanego miejsca, którym z założenia jest tu wybrany przez strony terminal (portowy, przeładunkowy, graniczny).

Jest to jedyna formuła, w której eksporter ma obowiązek wyładować towar ze środka transportu (np. ciężarówki lub wagonu kolejowego) w miejscu docelowym. Ładunek musi być gotowy do dalszego przewozu. Koszt związany z tym wyładunkiem także obciąża sprzedającego.

Jeżeli coś stałoby się z towarem w trakcie tych czynności także obciąża to jego. Oczywiście tak, jak w poprzednich formułach (oprócz EXW), wywożąc towar z własnego kraju sprzedający musi przejść przez odpowiednie procedury celne (uzyskanie pozwoleń, licencji, zgłoszenie towaru do wywozu, zapłata ewentualnego długu celnego, itp.). Także to musi wliczyć do kosztów działalności i wziąć pod uwagę ryzyko związane z tymi czynnościami.

Pod drzwi

Formuła DAP (dostarczone do określonego miejsca) jest podobna do powyższej formuły, z tym że miejsce docelowe może być dowolnie wybrane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9262

Wydanie: 9262

Spis treści
Zamów abonament