Jakiej pomocy może udzielić państwo
Wspomaganie przez państwo zagrożonego przedsiębiorstwa może nastąpić tylko pod pewnymi warunkami, z uwzględnieniem polityki społecznej lub regionalnej oraz potrzeby utrzymania konkurencyjności na rynku
Problemy finansowe, w szczególności dużych przedsiębiorców z branży budowlanej, zorganizowanych w ramach grup kapitałowych oraz prezentowane plany udzielenia im pomocy ze środków publicznych powodują, że wszelkie tego rodzaju działania powinny być rozpatrywane nie tylko z punktu widzenia ewentualnych skutków społecznych i ekonomicznych, ale również z punktu widzenia ich zgodności z prawem, w szczególności z przepisami o pomocy publicznej.
Zgodnie z zasadą obowiązującą na gruncie przepisów UE, udzielanie przedsiębiorcom wsparcia ze środków publicznych jest co do zasady zabronione, co wynika z art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej ( dalej: Traktat).
Każde wsparcie ze środków publicznych (a do takich należą środki, którymi dysponuje Agencja Rozwoju Przemysłu) na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, które będzie groziło naruszeniem lub będzie naruszało konkurencję i tym samym będzie wpływało na wymianę handlową między państwami członkowskimi w sposób sprzeczny z rynkiem wewnętrznym, jest co do zasady zakazane.
Należy jednak podkreślić, że w niektórych sytuacjach, mimo zaistnienia wszystkich powyższych warunków, udzielenie pomocy na rzecz przedsiębiorcy będzie dopuszczalne na podstawie art. 107 ust. 3 Traktatu.
Jakie ramy prawne ...
Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.
wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum