Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy firma nie płaci za lokal

08 października 2012 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Przedsiębiorca, który wynajmuje lokale i ma kłopoty z nie płacącymi czynszu może użyć kilku sposobów odzyskania pieniędzy. Najlepiej pomyśleć o tym zawczasu i skorzystać z dobrowolnego poddania się egzekucji

Najemca lokalu ma obowiązek płacić czynsz w umówionym terminie, wynika to z art. 669 kodeksu cywilnego. Dokładny termin płatności wynika z umowy najmu, a gdy milczy ona na ten temat — stosuje się przepisy kodeksu cywilnego >patrz ramka. Uwaga! Przedsiębiorca może wypowiedzieć umowę dopiero, gdy jego najemca nie płaci przez dwa okresy rozrachunkowe.

Same strony umowy mają prawo ustalić, ile one wynoszą. Może to być więc miesiąc, ale może też być kwartał, albo i nawet rok.

Kiedy wypowiedzenie

W kodeksie cywilnym są dwojakiego rodzaju zasady wypowiadania umowy najmu: z zachowaniem terminu wypowiedzenia albo ze skutkiem natychmiastowym, czyli bez wypowiedzenia. Zawsze jednak w pierwszej kolejności stosuje się zasady zawarte w podpisanej umowie i gdy milczy ona na dany temat, dopiero wtedy sięga się po kodeks cywilny.

Z kodeksu cywilnego wynika zaś, że nie płacenie czynszu przez dwa pełne okresy uprawnia wynajmującego do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym (art. 672 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że można zażądać od najemcy, żeby zapłacił za lokal i wyprowadził się jak najszybciej. Ta zasada dotyczy zarówno umów na czas określony, jak i nieoznaczony. Nie musi tak jednak być. Trudno bowiem z dnia na dzień zaprzestać działalności, na to potrzeba trochę czasu.

Przedsiębiorca może więc dać więcej czasu swojemu najemcy na wyprowadzkę i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9355

Wydanie: 9355

Spis treści
Zamów abonament