Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktura wystawiona, a zapłaty brak

23 października 2012 | Prawo i praktyka

Transakcja zbycia wierzytelności może być korzystna w sferze podatku dochodowego. Istnieją jednak ograniczenia w odzyskaniu podatku od towarów i usług z niezapłaconych faktur

Zatory płatnicze i niesolidni dłużnicy to w dobie kryzysu chleb powszedni dla coraz większej grupy przedsiębiorców. Niezapłacone faktury są zagrożeniem nie tylko dla wyniku finansowego prowadzonej działalności, ale generują dodatkowe koszty podatkowe.

Wszystko dlatego, że obowiązek wyłożenia pieniędzy na zapłatę podatku dochodowego i VAT powstaje niezależnie od otrzymania płatności. Dlatego – oprócz podejmowania działań mających na celu windykację należności – warto zastanowić się nad sposobami optymalizacji podatkowej posiadanych wierzytelności.

Ulga na złe długi

Jednym ze sposobów optymalizacji podatkowej związanej z zaległymi należnościami jest tzw. ulga na złe długi opisana w art. 89a ustawy o VAT. Skorzystanie z tego dobrodziejstwa pozwala na odzyskanie VAT odprowadzonego w związku z wystawieniem faktury, której płatność nie została uregulowana.

Podstawowym warunkiem skorygowania kwoty podatku należnego jest upływ 180 dni od terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego, jeżeli ten w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie ureguluje zaległej należności.

W praktyce ulga na złe długi pozwala nie tylko na odzyskanie całej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9368

Wydanie: 9368

Spis treści
Zamów abonament