Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo pracy tego państwa członkowskiego, gdzie włożony największy wysiłek

23 października 2012 | Prawo i praktyka | Anna Telec

Gdy osoba pracuje w więcej niż jednym państwie członkowskim, do rozstrzygnięcia sporu ze stosunku pracy ma zastosowanie prawo kraju, w którym wywiązuje się ona z zasadniczej części swoich obowiązków zawodowych

Tak uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 15 marca 2011 r. (C-29/10). Wyrok ten wydał w trybie prejudycjalnym, po rozpatrzeniu pytania sądu odwoławczego Wielkiego Księstwa Luksemburga dotyczącego wykładni art. 6 ust. 2 lit. a Konwencji o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, otwartej do podpisu w Rzymie 19 czerwca 1980 r. (konwencja rzymska).

Konwencja rzymska została zastąpiona rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I). Wspomniane rozporządzenie nie znalazło jednak zastosowania w sprawie, której dotyczył wyrok ETS, ponieważ stosuje się je do umów zawartych począwszy od 17 grudnia 2009 r.

Konwencja rzymska stanowi w art. 3 ust. 1, że umowa podlega prawu wybranemu przez strony. Wybór prawa powinien być wyraźny lub w sposób dostatecznie pewny wynikać z postanowień umowy lub okoliczności sprawy. Strony mogą dokonać wyboru prawa dla całej umowy lub tylko dla jej części.

Kwestia wyboru

Z kolei w myśl jej art. 6, bez względu na art. 3, wybór prawa dokonany przez strony nie może prowadzić do pozbawienia pracownika ochrony przysługującej mu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9368

Wydanie: 9368

Spis treści
Zamów abonament