Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwiązanie umowy podniesie zasiłek

04 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Gdy świadczenie przysługuje w czasie trwania umowy o pracę, licząc jego wysokość trzeba pomijać składniki płacy nie zmniejszane za czas absencji. Ta zasada traci aktualność wraz z ustaniem zatrudnienia.

Pracownik ma prawo do płatnego zasiłku chorobowego nie tylko w czasie trwania umowy o pracę, ale także po jej rozwiązaniu. Już od pierwszego dnia po ustaniu zatrudnienia to ZUS musi naliczyć wysokość należnego zasiłku. Do podstawy wymiaru świadczenia wlicza nie tylko wynagrodzenie, ale również wszelkiego rodzaju składniki pensji, takie jak dodatki, premie, czy nagrody – i to również te, które pominął pracodawca. Prawidłowe naliczenie wysokości świadczenia zależy jednak w dużej mierze od tego, jak płatnik wypełni zaświadczenie na druku Z-3.

- Czy w zaświadczeniu na Z-3, które przygotowuję dla byłego pracownika, muszę wykazywać premie, które ze względu na zapis w regulaminie nie były uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku? To samo dotyczy dodatku stażowego, który wliczaliśmy do podstawy wymiaru zasiłku, ale chyba należy go traktować jako składnik przysługujący do określonego terminu, skoro jego wypłata została zakończona wraz z rozwiązaniem umowy? – pyta czytelniczka.

Pracownika wiąże z pracodawcą stosunek pracy. Tym samym podlega on obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.

Rozwiązanie angażu powoduje zatem automatycznie ustanie ubezpieczenia chorobowego. Nie oznacza jednak, że po utracie pracy nie można otrzymać świadczeń za czas choroby. Można, ale tylko w dwóch konkretnych sytuacjach....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9403

Wydanie: 9403

Spis treści
Zamów abonament