Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa dni wakacji za miesiąc pracy, a tyle problemów

04 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek

Pracownik tymczasowy nabywa urlop z dołu, a nie z góry jak inni zatrudnieni. Jego staż uprawniający do wypoczynku ustala się przyjmując miesiąc w rozumieniu potocznym, chyba że między umowami były przerwy - wtedy wchodzą reguły cywilne. Są jednak przeciwnicy tego poglądu.

U pracowników tymczasowych zasady nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego oraz obliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za ten urlop określa ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej ustawa o pracownikach tymczasowych). Wprowadza ona całkowicie odrębne reguły od analogicznych kodeksowych. Powoduje to liczne wątpliwości interpretacyjne.

Przepisy ustawy o pracownikach tymczasowych w zakresie, w jakim regulują uprawnienie do urlopu wypoczynkowego, stanowią tzw. lex specialis wobec podobnych norm kodeksu pracy. To zaś oznacza, że przepisy kodeksowe stosuje się do nich wyłącznie wtedy, gdy ustawa nie reguluje pewnych zagadnień, np. odwołania pracownika z urlopu.

Dwa przepisy ustawy o pracownikach tymczasowych (art. 10 i art. 17) dotyczą urlopu takich osób, ale regulacja ta nie jest precyzyjna.

WĄTPLIWOŚĆ 1

- Kiedy wypoczynek musi być w naturze

Pierwsza niejasność dotyczy tego, kiedy istnieje obowiązek udzielania urlopu wypoczynkowego w naturze, a kiedy można pracownikowi w zamian wypłacić ekwiwalent za urlop. Z art. 10 ust. 2 ustawy wynika, że gdy okres wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika wynosi minimum sześć miesięcy, urlop powinien być wykorzystywany w naturze.

Problem jednak w tym, że przepis nie rozstrzyga wprost, czy ma to być jednorazowe zatrudnienie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9403

Wydanie: 9403

Spis treści
Zamów abonament