Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Którą darowiznę odliczy spółka

09 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska

Jeżeli przedsiębiorca wspiera finansowo organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, to może potrącić kwoty ofiarowane na realizację ich statutowych celów. Wydatki te nie mogą jednak przekroczyć 10 proc. dochodu darczyńcy

Darowizna jest umową zdefiniowaną w przepisach prawa cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami jest to umowa, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Oznacza to, że darowizną jest każde bezpłatne świadczenie, które powoduje uszczuplenie majątku darczyńcy. Może ono przyjąć nie tylko postać pieniężną lub rzeczową, ale także może dotyczyć praw majątkowych lub nieodpłatnego świadczenia usług. Konieczne jest przy tym istnienie braku korzyści po stronie darczyńcy. Przykładowo umowa sponsoringu nie może być uznana za umowę darowizny.

Wyjątki są ściśle określone

Należy się zatem zastanowić, czy kwoty przekazanych przez firmę darowizn mogą być dla niej kosztami uzyskania przychodu lub czy mogą być podstawą odliczeń od dochodu.

Co do zasady przekazane darowizny nie są kosztami uzyskania przychodu po stronie spółki. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT, wyjątki dotyczą:

- darowizn dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową,

- wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej,

- kosztów wytworzenia lub cen nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9507

Wydanie: 9507

Spis treści
Zamów abonament