Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla sądu brak wakatu to nie argument

09 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Jeśli pracodawca wykazuje, że przywrócenie pracownika na etat jest niemożliwe, ponieważ na jego miejsce zatrudnił już kogoś innego, nie ma szans na wygraną. I to nawet po wielu latach od rozstania

Na podstawie art. 45 § 1 k.p. w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wymówienia, a jeżeli umowa już się rozwiązała – o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Jednocześnie sąd ma prawo nie uwzględnić żądania podwładnego o uznanie wymówienia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy, jeżeli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. W takim wypadku orzeka o odszkodowaniu. Ponadto zgodnie z art. 4771 kodeksu postępowania cywilnego jeżeli pracownik wybrał jedno z przysługujących mu roszczeń, a zgłoszone okaże się nieuzasadnione, sąd z urzędu może uwzględnić inne roszczenie alternatywne.

Potrzebne potwierdzenia

Niekiedy pracownik nie jest zainteresowany kontynuacją współpracy z dotychczasową firmą. W takiej sytuacji żąda odszkodowania. Inaczej rzecz się ma z tym, kto za wszelką cenę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9507

Wydanie: 9507

Spis treści
Zamów abonament