Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przekazanie dywidendy rzeczowej generuje u przedsiębiorcy przychód

09 maja 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska
 Joanna  Litwińska  ekspert w ECDDP  Spółka Doradztwa Podatkowego
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Litwińska ekspert w ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Wypłata udziałów w zysku w formie niepieniężnej może narazić spółkę na konflikt z fiskusem. Żąda on bowiem z tego tytułu podatku. Jednak firma ma duże szanse na korzystne rozstrzygnięcie przed sądem

Wypłata dywidendy w formie niepieniężnej (tzw. dywidenda rzeczowa) jest możliwa. Brak jest jednak szczegółowych regulacji podatkowych z nią związanych. Powoduje to oczywiście wiele wątpliwości. Ekonomicznie, po stronie wypłacającego, taka forma wypłaty może być korzystniejsza, np. gdy brak jest środków finansowych na wypłatę dywidendy przy jednoczesnym posiadaniu składników majątku, które straciły przydatność przy prowadzonej działalności gospodarczej.

Wypłata dywidendy w formie pieniężnej może powodować konieczność zaciągnięcia kredytu. Skutkuje to brakiem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na jego pozyskanie i obsługę.

Przykład

DODATKOWE WYDATKI NIE SĄ KOSZTEM

Spółka X, aby nie utracić płynności finansowej, zamierza zaciągnąć kredyt na wypłatę dywidendy w formie pieniężnej. Oprócz wypłaconej kwoty kredytu musi ponieść dodatkowe koszty w postaci opłaty przygotowawczej, prowizji za przyznanie kredytu oraz odsetek. Tych dodatkowo poniesionych kosztów nie będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że wypłata dywidendy nie jest wydatkiem umożliwiającym powstanie źródła przychodu, a także nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9531

Spis treści
Zamów abonament