Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgrów łatwiej napiętnować

09 maja 2013 | Publicystyka, Opinie | Jarosław Giziński
Jarosław Giziński
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Jarosław Giziński

Czy Węgrzy są antysemitami? Owszem, są. W takim samym stopniu jak Francuzi, Grecy, Austriacy albo Polacy – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.

Organizacje żydowskie w całej Europie od kilku lat zwracają uwagę na wzrost nastrojów ksenofobicznych, rasistowskich i antysemickich. Wpływ na taki stan rzeczy zapewne ma globalny kryzys i pojawianie się na scenie politycznej ugrupowań skrajnie prawicowych albo wręcz nawiązujących do faszyzmu.

Żydowska organizacja B'Nai Brith podaje, że we Francji w ciągu roku ilość incydentów o podłożu antysemickim (od wyzwisk i obraźliwych graffiti po podpalenia, pobicia, a nawet zabójstwo) wzrosła o 58 proc.! W tolerancyjnej Kanadzie wzrost sięgnął 25 proc. W Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszej połowy ubiegłego roku naliczono prawie 700 incydentów antysemickich. W Grecji partia Złoty Świt głosi hasła żywcem wyjęte z „Mein Kampf".

A jednak Światowy Kongres Żydowski swój pierwszy zjazd zwołany poza Jerozolimą postanowił zorganizować w Budapeszcie. Właśnie w ten sposób jego przywódcy, z przewodniczącym Ronaldem S. Lauderem, chcieli zwrócić uwagę na groźbę rasizmu i antysemityzmu pojawiającą się we współczesnej Europie.

Postrach Europy

Dlaczego nie we Francji, której obywatelom pochodzenia żydowskiego premier Beniamin Netanjahu w zeszłym roku poradził emigrację do Izraela? Dlaczego nie w Grecji? Albo w Wielkiej Brytanii, gdzie narodowcy krzyczą o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9531

Spis treści
Zamów abonament