Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób producenci zboża rozliczą dywidendę

03 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Dankowska Urszula Sadownik

Spółka powiązana prowadząca działalność rolniczą, która otrzymuje wypłatę z zysku, może uniknąć opodatkowania. Musi jednak dostarczyć płatnikowi oświadczenie, że przeznaczy uzyskaną kwotę na cele produkcji roślinnej lub zwierzęcej

Małgorzata Dankowska Urszula Sadownik

- Spółka A prowadząca w Polsce działalność rolniczą polegającą na uprawie zboża i rzepaku planuje wypłacić dywidendę z zysku na rzecz udziałowca (spółka B) będącego osobą prawną z siedzibą na terytorium Polski, posiadającego bezpośrednio 10 proc. udziałów w kapitale spółki A. Spółki A i B, oprócz standardowej działalności rolniczej, uzyskują również przychody z działalności pozarolniczej. Czy wypłata dywidendy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? – pyta czytelniczka.

Zasadniczo dochody z działalności rolniczej pozostają poza zakresem podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym. Jednak bardzo często podmioty prowadzące działalność rolniczą dodatkowo uzyskują przychody również ze źródeł niemieszczących się w wąskiej definicji działalności rolniczej z art. 2 ust. 2 ustawy o CIT.

Takie przychody z działalności pozarolniczej mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, pod warunkiem, że spółka:

1) osiągnie wskaźnik co najmniej 60 proc. przychodów z działalności rolniczej w ogóle przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy, powiększonych o wartość zużytych do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9577

Wydanie: 9577

Spis treści
Zamów abonament