Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie od razu niższa pensja dla podwładnego

07 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy to podstawowy sposób modyfikacji reguł zatrudnienia poprzez jednostronne oświadczenie szefa. Jest konieczne, gdy obejmuje istotne elementy albo pogarsza zasady zatrudnienia.

Wypowiedzenie zmieniające następuje wtedy, gdy pracodawca zaproponuje podwładnemu na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. Przez istotne warunki pracy rozumie się przede wszystkim rodzaj i miejsce pracy oraz wynagrodzenie. Firma musi więc złożyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, gdy dochodzi do niekorzystnej zmiany jego stanowiska pracy czy wysokości poszczególnych składników wynagrodzenia (np. dodatków funkcyjnych, trzynastki czy premii). Potwierdził to także Sąd Najwyższy w wyroku z 30 września 2011 r. (III PK 14/11). Uznał, że wypowiedzenia zmieniającego wymaga nie tylko modyfikacja zasad nabywania prawa lub ustalania wysokości wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków (np. funkcyjnego czy stażowego), ale także innych składników płacowych, jak nagrody jubileuszowe czy odprawy emerytalno-rentowe. Podobnie do zmiany formy wynagrodzenia np. z dniówkowej na akordową potrzebne jest wypowiedzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9607

Wydanie: 9607

Spis treści
Zamów abonament