Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studia na koszt pracodawcy i pewny etat

07 sierpnia 2013 | Dobra Firma
Przykład wniosku pracownika  o udzielenie urlopu szkoleniowego
źródło: Rzeczpospolita
Przykład wniosku pracownika o udzielenie urlopu szkoleniowego

Najwyżej 3 lata pracownik musi pozostać 
w firmie, gdy szef sfinansował mu edukację, dzięki której zwiększyły się jego kwalifikacje zawodowe. Ma to potwierdzać umowa.

Jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy (wskazany w art. 94 ust. 6 k.p.) polega na ułatwianiu pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że ciąży na nim wymóg stwarzania warunków zapewniających załodze uzyskanie profesjonalnych umiejętności oraz płacenia za taką edukację. Zgodnie z literalną wykładnią tego przepisu, potwierdzoną uchwałą Sądu Najwyższego z 10 marca 2005 r. (III PZP 2/05), do obowiązków pracodawcy należy wyłącznie „ułatwianie" podnoszenia tych kwalifikacji. Należy przez to rozumieć „nieodmawianie bez uzasadnionych przyczyn zgody na korzystanie z wybranej przez pracownika formy kształcenia oraz tworzenie pozytywnej atmosfery wobec uczących się pracowników".

Jakie zobowiązania

W praktyce podnoszenie kwalifikacji zawodowych wiąże się najczęściej z zawarciem dodatkowego porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Art.1031 – 1036 k.p. stanowią o tzw. umowie o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, która musi być zawarta w formie pisemnej. Na jej podstawie pracodawca zobowiązuje się (minimum) do przyznania pracownikowi urlopu szkoleniowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9607

Wydanie: 9607

Spis treści
Zamów abonament