Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najem okazjonalny: są trudności z eksmisją

04 października 2013 | Prawo
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Jacek Włodarczyk
źródło: materiały prasowe
Jacek Włodarczyk
Przemysław Kosiński
źródło: materiały prasowe
Przemysław Kosiński

Wynajmujący, którzy zdecydują się zgłosić dochody 
z najmu fiskusowi, mogą liczyć na ułatwienia przy pozbywaniu się niechcianych lokatorów. W praktyce jednak są z tym trudności, bo regulacje prawne pozostawiają wiele do życzenia – twierdzą prawnicy.

jacek włodarczyk, przemysław kosiński

28 stycznia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej ustawa), która wprowadziła najem okazjonalny. Założenie ustawodawcy było proste: w zamian za zgłoszenie dochodów do opodatkowania wynajmujący miał dostać od państwa uproszczony i szybki sposób przeprowadzenia eksmisji. Niestety, funkcjonująca od prawie trzech lat regulacja jest wysoce niedoskonała pod kątem zabezpieczenia interesów wynajmujących. Przepisy ustawy mogą być bowiem omijane w prosty sposób.

Aby wykazać słuszność tego twierdzenia, należy się odwołać do przykładu. Załóżmy, ze właściciel mieszkania decyduje się zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, wobec czego uzyskuje od najemcy dokumenty wymagane w myśl art. 19a ust. 2 pkt 1–3 ustawy, tj.: oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego (dalej akt notarialny) wraz ze wskazaniem przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, a także oświadczenie właściciela tegoż lokalu (lub osoby posiadającej do niego tytuł prawny), zawierające zgodę na zamieszkanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9656

Wydanie: 9656

Spis treści

Kultura

Media planet

Zamów abonament