Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jasno, z precyzją, bez błędów

28 października 2013 | Kongres samorządów
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Językoznawcy podkreślają, że oficjalne pisma do obywateli powinny być zrozumiałe, jednoznaczne. Niestety, w dokumentach często zdarzają się niezręczne powtórzenia, błędy stylistyczne, a nawet ortograficzne.

Przepisy zobowiązują organy władzy publicznej do ochrony języka polskiego.

Tymczasem, jak twierdzą specjaliści, urzędnicy tworzą teksty hermetyczne, szablonowe, trudne w odbiorze, bardzo rzadko zróżnicowane w zależności od adresata, co obniża ich skuteczność komunikacyjną. Wiele skarg na działalność urzędów ma źródło w niezrozumieniu źle sformułowanych pism.

Na język urzędowy mają też wpływ tłumaczenia tekstów unijnych. Opracowywane są zgodnie z rygorystycznymi zasadami – muszą wiernie odzwierciedlać treść oryginału. Dlatego zawierają wiele neologizmów (nazywanych brukselizmami), często utworzonych wbrew regułom polszczyzny.

Nieprzystępnym językiem pisane są również informacje o bieżących wydarzeniach, nawet na stronach internetowych. Nie chodzi jednak o to, by dbałość o poprawną polszczyznę miała oznaczać zbytnie uproszczenie języka urzędowego. Łatwo wpaść w pułapkę infantylizowania przekazu.

Prof. Jerzy Bralczyk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9676

Wydanie: 9676

Spis treści
Zamów abonament