Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się bronić przed niekorzystnymi zapisami

05 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Wydra

Przedsiębiorca ma mniej instrumentów ochrony przed narzucaniem mu określonych treści umownych niż konsument.

Warto, by przedsiębiorca  korzystał z ogólnej instytucji groźby, opisanej w art. 87 i nast. k.c. w celu uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli, złożonego pod wpływem groźby. Oczywiście, nie w każdym przypadku będzie to racjonalne z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej.

Jaki jest interes

Z punktu widzenia interesów przedsiębiorcy, najistotniejsze jest niezakłócone i nieprzerwane prowadzenie działalności na rynku. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, a więc skutków prawnych umowy o narzuconej treści powoduje, że staje się ona nieważna ex tunc, tj. od daty jej zawarcia. Tym niemniej, warto pamiętać o możliwości skorzystania z tej instytucji, w polskich realiach biznesowych niedocenianej.

Aby można było mówić, że dana umowa o narzuconej treści została zawarta pod wpływem groźby bezprawnej, konieczne jest łączne spełnienie określonych czynników. Sama groźba musi mieć walor zewnętrzny, a więc przedsiębiorca narzucający określoną treść umowną  musi mieć realną możliwość wywołania negatywnych skutków w sferze przedsiębiorcy, któremu treść...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9682

Wydanie: 9682

Spis treści
Zamów abonament