Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tarcza nad Polską

05 listopada 2013 | Publicystyka, Opinie | Andrzej Talaga
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Podczas tegorocznych manewrów Zapad Rosjanie i Białorusini ćwiczyli atak na sąsiedni kraj
autor zdjęcia: Igor Zarembo
źródło: RIA NOVOSTI
Podczas tegorocznych manewrów Zapad Rosjanie i Białorusini ćwiczyli atak na sąsiedni kraj

Antyrakiety staną się pierwszą na ziemiach polskich instalacją amerykańską o realnym znaczeniu bojowym. W razie konfliktu USA 
będą musiały zaangażować się w jej obronę, a więc 
atak na Polskę wciągnie je do wojny po naszej 
stronie – pisze publicysta „Rzeczpospolitej".

W Rumunii rozpoczęła się budowa amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, w 2018 r. podobne instalacje staną w Polsce. Wbrew protestom Rosji Amerykanie tworzą tarczę broniącą Europę przed rakietami balistycznymi, a jeśli będą konsekwentni i dotrzymają terminów, zmieni ona geopolitykę bezpieczeństwa w naszej części kontynentu. Polska zaś stanie się jej największym beneficjentem.

Zanim jednak do tego dojdzie, czekają nas napięcia w relacjach z Moskwą. O ile ostatecznie może się ona jeszcze zgodzić na amerykańskie instalacje w Rumunii, o tyle w Polsce – już nie. Tarcza made in USA w połączeniu z rodzimą tarczą promowaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego osłabi bowiem rosyjskie możliwości ataku powietrznego, a zatem naruszy równowagę militarną. Tego zaś prezydent Władimir Putin albo jego następca nie puszczą nam płazem.

Strącić wrogie rakiety

Rosjanie mają swoje racje, ale to ich problem, nie nasz. Ani amerykańska, ani polska tarcza nie obroni nikogo przed salwą nuklearnych rakiet balistycznych, której można by się spodziewać w wypadku wybuchu wojny na pełną skalę pomiędzy Rosją a NATO. Nie narusza zatem atomowej równowagi sił, ale taki konflikt jest bardzo mało prawdopodobny. Co innego w wypadku pojedynczych rakiet, zarówno irańskich, jak i... rosyjskich, te już mogą być skutecznie strącane.

Nie jest to zagrożenie czysto hipotetyczne: w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9682

Wydanie: 9682

Spis treści
Zamów abonament