Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do odprawy zależy od stanu zatrudnienia w dniu wręczenia wypowiedzenia

19 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Firma zatrudniająca mniej niż 20 pracowników nie musi wypłacać odprawy pieniężnej osobie zwalnianej z przyczyn jej niedotyczących. Kłopot w tym, że liczba obsadzonych etatów w zakładzie raz może przekraczać ten limit, a kiedy indziej znacząco spadnie.

Zasady obowiązujące przy wypłacie odprawy pieniężnej określa ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844). Dotyczy ona jednak tylko zakładów zatrudniających minimum 20 pracowników.

Liczba etatów

W praktyce wątpliwości budzi określenie, jaką datą się kierować, ustalając poziom zatrudnienia u pracodawcy dokonującego zwolnienia. Ustawa nie rozstrzyga tego problemu w żaden sposób, a w praktyce zdarza się, że liczba zatrudnionych ulega zmniejszeniu. Może się bowiem zdarzyć, że o ile np. w dniu składania wypowiedzenia pracodawca miał 20 pracowników, o tyle już w chwili rozwiązania umowy o pracę zatrudnionych jest mniej.

Wydaje się, że w takiej sytuacji należy uznać, że decydujące znaczenie ma liczba pracowników w dacie składania wypowiedzenia. Jeśli zatem pracodawca w dniu wręczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9693

Wydanie: 9693

Spis treści
Zamów abonament