Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc de minimis, czyli jak wspierać firmy na lokalnym rynku

19 listopada 2013 | Administracja | Mariusz Lachowski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Mariusz Lachowski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Mariusz Lachowski

legislacja | Organy samorządu terytorialnego najczęściej pomagają działającym na terenie ich władztwa przedsiębiorcom w ten sposób, że udzielają im zwolnień np. z obowiązku opłacania podatku od nieruchomości. Aby jednak rada miasta mogła udzielić pomocy de minimis, musi podjąć stosowną uchwałę.

Szukając przykładów uchwał do omówienia w niniejszym artykule, napotkałem zarówno takie, w których powtarzały się błędy legislacyjne (o których pisałem w październiku przy okazji prezentacji uchwały budżetowej Rady Miasta w N.) polegające głównie na pomieszaniu kolejności, roli i charakteru jednostek redakcyjnych i systematyzujących, jak i takie, w których tego błędu nie popełniono, za to w sposób daleko odbiegający od zasad techniki prawodawczej (ZTP) sporządzono tekst jednolity uchwały.

W obydwu przypadkach widać, że osoby sporządzające projekty tych aktów wiedziały, że istnieją normy określające sposób tworzenia projektów aktów normatywnych, ale albo ich nie zgłębiły, albo nie zrozumiały.

WAŻNE!

Pomoc de minimis udzielana przez organy samorządu terytorialnego może polegać na przyznawaniu przedsiębiorcy dotacji lub na zwolnieniu go z opłacania określonej obowiązkowej daniny.

Zacząć jednak należy od spełnienia obietnicy i wyjaśnienia, na czym polega błąd popełniany przez organy samorządu terytorialnego przy formułowaniu podstawy prawnej uchwały. Daje się tu zauważyć źle pojęta, bo nadmierna, staranność albo niemożliwa do zaakceptowania obawa pominięcia, które skutkują wymienianiem jako podstawy prawnej wszelkich możliwych przepisów, w których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9693

Wydanie: 9693

Spis treści
Zamów abonament