Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

EPU: kolejna niedoskonałość systemu

03 kwietnia 2014 | Prawo | Marcin Milewski

Z punktu widzenia powoda największą korzyścią z elektronicznego postępowania upominawczego jest niższa opłata od pozwu – pisze prawnik.

Wynosi ona ¼ typowej opłaty od pozwu w sprawach o prawa majątkowe (wynoszącej co do zasady 5 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych). W niektórych przypadkach jednak powód może być zobowiązany do wniesienia uzupełniającej opłaty w wysokości ¾ opłaty od pozwu. Dotyczy to m.in. przekazania sprawy do postępowania zwykłego w przypadku stwierdzenia w epu braku podstaw do wydania nakazu zapłaty.

Ocenna przesłanka

Nakaz zapłaty nie może być wydany m.in. wtedy, gdy przytoczone w pozwie okoliczności budzą wątpliwość. Jest to przesłanka w pewnej mierze ocenna. Dla jednej osoby coś może budzić wątpliwość, a dla drugiej nie. Dlatego czasem trudno jednoznacznie wskazać, czy w danej sprawie powinien być wydany nakaz zapłaty czy nie. Niemniej jednak w epu zdarzają się przypadki niewydania nakazu zapłaty z powołaniem się na to, że przytoczone w pozwie dokumenty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9805

Wydanie: 9805

Spis treści
Zamów abonament