Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto, kiedy i jak odpowie za zaniechania

06 maja 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Śledzikowski

Jeżeli egzekucja przeciwko upadłej spółce okaże się bezskuteczna, to właśnie członkowie zarządu będą odpowiadać solidarnie za jej zobowiązania.

To chyba najbardziej dotkliwa sankcja, która może spotkać menedżera za zaniechanie wykonywania swoich obowiązków ustawowych. Odpowiedzialność określona w art. 299 k.s.h. ma charakter subsydiarny, ponieważ uzależniona jest od niemożności zaspokojenia roszczenia przez spółkę.

W praktyce problem może powodować ustalenie potencjalnego kręgu odpowiedzialnych za niezgłoszenie wniosku o upadłość spółki. Stanowiska w tym zakresie są niejednolite zarówno w doktrynie, jak i orzecznictwie.

Sąd Najwyższy w wyroku WaC 385/49 z 18 kwietnia 1950 r. wskazał, że komentowana odpowiedzialność obejmuje również osoby, które w danej chwili nie pełniły funkcji członka zarządu, nadal jednak były w tym charakterze wpisane do rejestru. To rozszerzanie kręgu odpowiedzialności może budzić słuszne zastrzeżenia. Sam wpis do rejestru przedsiębiorców ma charakter deklaratoryjny, a zatem konieczne jest ustalenie osób odpowiedzialnych nie na podstawie wpisu, ale na podstawie faktycznych działań i jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9830

Wydanie: 9830

Spis treści
Zamów abonament