Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityka na manowcach

06 maja 2014 | Ekonomia i Rozwój
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Fotorzepa

prof. Jerzy Hausner | By sięgnąć po pieniądze OFE, rozpoczęto niszczącą wiarygodność państwa kampanię. I robią to ludzie, którzy podobno są zwolennikami gospodarki rynkowej – mówi Mateuszowi Pawlakowi członek RPP, były wicepremier 
oraz minister gospodarki i pracy.

Rz: Na razie niewiele osób zdecydowało się na pozostanie w OFE. Zaledwie 61 tys. Gdyby miał pan wybór, to zostałby pan w OFE?

Zostałbym w OFE. Ale zostałbym w OFE, nie dlatego że to by mi się opłacało, tylko dlatego że powinienem być konsekwentny. W 1997 r. jako pełnomocnik rządu odpowiadałem za reformę emerytalną i wtedy, kiedy weszła w życie, zdecydowałem się na OFE. Dla mojego rocznika rozmontowanie funduszy emerytalnych będzie prawdopodobnie korzystne, dla dużo młodszych – zdecydowanie nie.

To co by pan doradził studentom?

Każdy musi zrobić rachunek w zależności od tego, ile lat będzie w OFE. Korzyści OFE są korzyściami długiego okresu. W dodatku teraz fundusze niestety stają się bardziej loteryjne. Więc jeżeli ktoś mówi: „Ale ja wolę ZUS, dlatego że państwo daje mi większe bezpieczeństwo", to chcę powiedzieć, że OFE miały silne zabezpieczenia. Były relatywnie drogie, ale bezpieczne. Takim zabezpieczeniem był m.in. przymus lokowania co najmniej 60 proc. aktywów w obligacje skarbowe, a tylko co najwyżej 40 proc. w akcje. Proponując taki skład portfeli funduszy, myśleliśmy kilkanaście lat temu właśnie o bezpieczeństwie tego systemu. Jeżeli teraz osłabia się tę bezpieczną część, to zwiększa się poziom ryzyka. Tak okrojony drugi filar nie będzie stanowić już istotnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9830

Wydanie: 9830

Spis treści
Zamów abonament