Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostateczną decyzję fiskusa także można zmienić

28 maja 2014 | Prawo i praktyka | Regina Drabik
WZÓR wniosku o wznowienie postępowania podatkowego
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR wniosku o wznowienie postępowania podatkowego

Jeżeli w sprawie zostało wydane końcowe rozstrzygnięcie, to podatnik, który go nie zaskarżył, ma szansę wycofać je z obrotu poprzez wznowienie postępowania. To rozwiązanie jest dopuszczalne tylko wyjątkowo.

Wznowienie postępowania jest jednym z nadzwyczajnych trybów weryfikacji ostatecznej decyzji organu podatkowego kończącej postępowanie.

Postępowanie podatkowe można wznowić w sprawie, która została zakończona poprzez wydanie decyzji ostatecznej. Decyzja ostateczna zaś to taka, której nie sposób już zaskarżyć w toku tego postępowania np. dlatego, że podatnik nie odwołał się od decyzji wydanej w pierwszej instancji . Postępowanie wznowieniowe następuje z urzędu lub na żądanie strony.

11 przesłanek

Zgodnie z art. 240 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) wznawia się postępowanie w sprawie zakończonej ostateczną decyzją w przypadku, gdy zaistnieje jedna z 11 przesłanek wymienionych w tym przepisie.

I. Dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe. Przy czym jeśli sfałszowanie dowodu jest oczywiste, a wznowienie postępowania jest niezbędne w celu ochrony interesu publicznego, to postępowanie może być wznowione również przed wydaniem przez sąd orzeczenia stwierdzającego sfałszowanie dowodu. Postępowanie można wznowić także wtedy, gdy postępowanie przed sądem nie może być wszczęte na skutek upływu czasu lub z innych przyczyn, określonych w przepisach.

II. Decyzja została wydana w wyniku przestępstwa. Przy czym jeśli popełnienie przestępstwa jest oczywiste, a wznowienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9849

Wydanie: 9849

Spis treści
Zamów abonament