Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kaczyński nie może siedzieć na bagnetach

28 maja 2014 | Publicystyka, Opinie | Łukasz Warzecha
Wieczór wyborczy w sztabie PiS, 25 maja 2014 r.
autor zdjęcia: Jacek Turczyk
źródło: PAP
Wieczór wyborczy w sztabie PiS, 25 maja 2014 r.
Łukasz Warzecha
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Łukasz Warzecha

Różnica rzędu 24 tys. głosów przy ponad 
7 mln głosujących, która dała zwycięstwo Platformie Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jest minimalna. W praktyce to po prostu remis. Teraz propaganda obu głównych partii sprowadzi się do interpretacji, czy szklanka jest w połowie pełna czy pusta.

Siódma z rzędu przegrana

Dla PO ważne jest, żeby podkreślać fakt, iż otrzymała więcej głosów, a przede wszystkim, aby kłaść nacisk na to, co Prawo i Sprawiedliwość z kolei będzie chciało pomijać: że wynik ma się nijak to triumfalistycznych zapowiedzi i nastrojów, jakie jeszcze dwa lub trzy miesiące temu panowały wśród polityków i zwolenników największej partii opozycyjnej. Wówczas sondażowe prowadzenie PiS sięgało momentami 10 punktów i w stosunku do rozbudzonych oczekiwań ostatecznie otrzymany rezultat jest oczywiście nie klęską, ale zawodem i porażką na pewno. W tym kontekście byłoby nią także minimalne zwycięstwo, ale tu nie ma nawet tego. PiS podkreślać będzie zatem, że faktycznie zremisowało z PO, szczególnie w liczbie mandatów, starając się nie przywoływać niewygodnego faktu: iż nie udało mu się utrzymać wyraźnego prowadzenia.

Dostaniemy oczywiście także wiele analiz, wskazujących, że to dla partii Jarosława Kaczyńskiego naprawdę dobry wynik. PiS dostało na przykład o około 200 tys. głosów i 4 punkty procentowe więcej niż pięć lat temu, podczas gdy liczba głosów oddanych na PO wyraźnie spadła – o milion. To wszystko przy minimalnie tylko niższej frekwencji. Z kolei w poprzednich wyborach parlamentarnych różnica pomiędzy Platformą a PiS wynosiła 10 punktów procentowych. Tym razem jest mniejsza niż 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9849

Wydanie: 9849

Spis treści
Zamów abonament