Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielki mur w Alei Tornad

05 lipca 2014 | Kraj | Krzysztof Urbański
Tornado – gwałtowny wir powietrza od ziemi do podstawy chmur – niszczy wszystko, co spotka na drodze
źródło: Getty Images
Tornado – gwałtowny wir powietrza od ziemi do podstawy chmur – niszczy wszystko, co spotka na drodze
źródło: Rzeczpospolita

Pogoda | Naukowcy się spierają, jak zapobiegać trąbom powietrznym. 
A te, jak co roku, pustoszą Amerykę - pisze Krzysztof Urbański.

Przez ostatnie dwa miesiące tornada raz po raz nawiedzały środkowowschodnie stany USA. Ale w tym roku sezon tornad, który zazwyczaj kończy się w czerwcu, przedłuża się. Prognozy pogody na długi amerykański weekend  z okazji Dnia Niepodległości 4 lipca są zatrważające. Meteorolodzy przewidują nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Środkowy Zachód USA może doświadczyć kolejnych tornad, a na atlantyckim wybrzeżu od Florydy po Nowy Jork meteorolodzy zapowiadają gwałtowne tropikalne burze.

Tornado to wirująca z olbrzymią prędkością kolumna powietrza przyjmująca kształt leja. Najwęższy jest przy powierzchni ziemi, a szerszym krańcem sięga podstawy chmur. Dolna część leja porywa ze sobą tumany pyłu i kamienie. Im większa energia tornada, tym większe są odłamki i przedmioty porwane przez taką  trąbę powietrzną.

Przeciętny  roczny bilans strat spowodowanych przez tornada to 80 zabitych, 1500 rannych, nie licząc gigantycznych strat materialnych. Dotychczas nie było sposobu, aby  tornadom zapobiegać.

To dlatego koncepcja, którą przedstawił prof. Rongjia Tao, fizyk z Uniwersytetu Temple w Filadelfii, wzbudziła w USA wielkie emocje. Proponuje on zbudować wysokie mury w poprzek Alei Tornad. Taką nazwę nosi obszar między Górami Skalistymi i Appalachami, na którym trąby powietrzne występują szczególnie często. Aleja Tornad obejmuje stany: Teksas, Oklahoma,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9881

Wydanie: 9881

Spis treści
Zamów abonament