Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolniony, a i tak zapłaci

16 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Aleksander Jarosz
 Grzegorz Kuś
Grzegorz Kuś
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Kuś

Z WOKANDY | Ostatnie wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie potwierdzają coraz częstszą praktykę kontrolowania przez fiskusa rozliczeń uczelni w zakresie podatku od nieruchomości.

Zasadą jest, że obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości spoczywa na każdym właścicielu gruntów, budynków lub budowli uznawanych przez ustawę z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) za przedmiot opodatkowania. Jednak ustawa określa również liczne sytuacje i pewną grupę podmiotów, które z tego podatku są zwolnione.

Jest zasada...

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy uczelnie są zwolnione z podatku od nieruchomości. Ustawa nie definiuje uczelni, jednak pomocniczo sięgnąć można do rozumienia tego terminu przedstawionego w ustawie z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (dalej: PSW), która przez pojęcie uczelni rozumie szkołę prowadzącą studia wyższe, utworzoną w sposób określony w PSW. W konsekwencji, uczelnie utworzone zgodnie z PSW, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, są zwolnione z podatku od nieruchomości.

...ale istnieje wyjątek

Wspomniany art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy przewiduje jednak pewien wyjątek. Otóż, nie podlegają zwolnieniu przedmioty opodatkowania zajęte na działalność gospodarczą. Na tej podstawie organy podatkowe twierdzą, że jakiekolwiek zajęcie nieruchomości uczelni na działalność gospodarczą powoduje konieczność zapłaty podatku od części, a według niektórych władz skarbowych – nawet od całości powierzchni danego budynku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9890

Wydanie: 9890

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament