Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnał od Fedu

16 lipca 2014 | Ciekawa ekonomia

Waluty i obligacje

Przewodnicząca amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen wystąpiła we wtorek w Senacie i przedstawiła półroczny raport dotyczący polityki monetarnej. Kluczowa dla rynków walutowych okazała się wypowiedź, że jeżeli sytuacja na rynku pracy w USA zaczęłaby się znacznie szybciej poprawiać, niż tego oczekują analitycy w banku centralnym, to Fed mógłby podnieść stopy procentowe wcześniej, niż dotychczas deklarował. W reakcji na te słowa kurs euro spadła do 1,3561 dol., a więc o 0,4 proc. w stosunku do zamknięcia poniedziałkowych notowań. Umocnienie amerykańskiej waluty widać też było po reakcji złotego. Dolar drożał we wtorkowe popołudnie o 0,45 proc., do 3,0496 zł. Nasza waluta traciła też w relacji do euro, które drożało we wtorek o 0,1 proc. do 4,1364 zł.

Analitycy zwracają uwagę, że po wystąpieniu Janet Yellen dużego znaczenia dla inwestorów nabierają najbliższe odczyty danych z amerykańskiego rynku pracy.

W ślad za osłabieniem złotego podążył wczoraj koszt obsługi polskiego długu. Rentowność dziesięcioletnich obligacji wzrosła we wtorkowe popołudnie do 3,454 proc.

—pza

Wydanie: 9890

Wydanie: 9890

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament