Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwykonawcy zrobią prawie wszystko

12 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Zwycięzca przetargu może powierzyć realizację całego uzyskanego zamówienia publicznego jednej lub kilku firmom.

Wygranie publicznego przetargu nie oznacza, że zwycięska firma musi samodzielnie zrealizować zamówienie. Może ona bowiem skorzystać z pomocy podwykonawców. W tym celu musi jednak zawrzeć z nimi umowę o podwykonawstwo. Zgodnie z art. 2 pkt 9b prawa zamówień publicznych (dalej p.z.p.) umowa taka musi być odpłatna, musi zostać zawarta na piśmie i wskazywać jej przedmiot. Co ważne, usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące przedmiot umowy o podwykonawstwo muszą być częścią zamówienia publicznego.

Samodzielnie czy z kimś

W praktyce często pojawia się jednak pytanie, czy firma, która wygrała publiczny przetarg, powinna chociaż część zamówienia wykonać samodzielnie, czy też może powierzyć realizację całego zamówienia publicznego jednemu lub kilku podwykonawcom.

Dysponowanie zasobami innego podmiotu nie musi łączyć się z jego udziałem w realizacji zamówienia

Zgodnie z art. 36a ust. 1 p.z.p. wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy. Interpretacja wyłącznie tego przepisu wskazywałaby na to, że wykonawca może powierzyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9913

Wydanie: 9913

Spis treści
Zamów abonament