Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zarobić na myśleniu

13 października 2014 | Prawo i praktyka | Marta Daćków
Marta Daćków
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Marta Daćków

INNOWACYJNOŚĆ | Obrót prawami własności intelektualnej może być źródłem znaczących dochodów i korzyści dla uczelni, naukowców i współpracującego z nimi biznesu.

1 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) wprowadzająca w życie gruntowne zmiany w dziedzinie komercjalizacji wyników badań naukowych, w tym zapisy umożliwiające „uwłaszczenie naukowców" oraz zasady partycypacji w dochodach uzyskiwanych z tytułu komercjalizacji. Regulacja ram prawnych dla współpracy nauki i biznesu oraz wsparcie tej drogi rozwoju polskich uczelni i naukowców jest niezwykle pożądane, jednak przyjęta zmiana wydaje się niedostatecznie spełniać stawiane oczekiwania. Co więcej, budzi ona wiele praktycznych wątpliwości i zamiast łączyć, polaryzuje środowisko naukowców.

Nowe zasady i pojęcia

Znowelizowana ustawa wprowadza szereg nowych definicji i pojęć. I tak komercjalizacją wyników badań jest sprzedaż wyników, prac rozwojowych lub know-how związanego z tymi wynikami lub oddanie do używania tych wyników, w szczególności na podstawie umowy licencyjnej, najmu lub dzierżawy. Komercjalizacja może się odbywać bezpośrednio lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9965

Wydanie: 9965

Spis treści
Zamów abonament