Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piarowiec Ameryki

06 grudnia 2014 | Plus Minus | Piotr Kosiewski
Andy Warhol  i jego drużyna
źródło: The Richard Avedon Foundation
Andy Warhol i jego drużyna
Christy Turlington:  lśnienie
źródło: materiały prasowe
Christy Turlington: lśnienie
Marilyn: cały smutek Ameryki
źródło: The Richard Avedon Foundation
Marilyn: cały smutek Ameryki
Samuel Beckett: ostry jak brzytwa
źródło: The Richard Avedon Foundation
Samuel Beckett: ostry jak brzytwa

Niedawno minęła dziesiąta rocznica śmierci Richarda Avedona: niezwykłego portrecisty, jednego z najważniejszych od czasów pokazania światu w 1839 roku wynalazku Daguerre'a.

Urodził się 1923 roku w rodzinie rosyjskiego imigranta żydowskiego Jacoba Israela Avedona, właściciela sklepu z odzieżą przy Piątej Alei funkcjonującego pod nazwą Avedon Fashion. Miał kontynuować rodzinną tradycję i także zajmować się handlem. On jednak chciał zostać poetą. Jako nastolatek w latach 1937–1940 wydawał nawet wspólnie z Jamesem Baldwinem pismo „The Magpie" (Sroka). Po skończeniu szkoły średniej próbuje studiować, ale coraz bardziej fascynuje go fotografia. W wieku 19 lat, po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny, zgłasza się do marynarki, ale handlowej.

Władca mody

Podczas służby zajmuje się... fotografowaniem. Otrzymanym od ojca rolleiflexem robi zdjęcia marynarzy i oficerów. W 1944 roku zaczyna naukę w New School for Social Research u Alexeya Brodovitcha (Aleksieja Brodowicza), znanego fotografa, emigranta z Rosji. Zaczyna tworzyć fotografię reklamową. I szybko, za sprawą Brodovitcha, od 1934 roku dyrektora artystycznego słynnego „Harper's Bazaar", zdjęcia Avedona zaczynają się pojawiać w „Junior Bazaar". Potem zaś w samym „Harperze".

W 1946 roku Avedon zakłada własne studio. Jego fotografie drukują „Life" i „Vogue". Jednak aż do 1965 roku pracuje przede wszystkim dla „Harper's Bazaar". Potem wiąże się – na kolejne dekady – z „Vogiem". To jego zdjęcia pojawiają się na większości okładek tego magazynu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10010

Wydanie: 10010

Zamów abonament