Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można walczyć z Panem Bogiem

06 grudnia 2014 | Plus Minus | Eliza Olczyk
„Gdybyśmy wdrożyli plan Hausnera, dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu”. Na zdjęciu debata nad zmianami emerytalnymi, częścią planu wicepremiera Jerzego Hausnera (w środku), lipiec 2004 r. U dołu Janik, wtedy szef SLD
autor zdjęcia: Andrzej Wiktor
źródło: Fotorzepa
„Gdybyśmy wdrożyli plan Hausnera, dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu”. Na zdjęciu debata nad zmianami emerytalnymi, częścią planu wicepremiera Jerzego Hausnera (w środku), lipiec 2004 r. U dołu Janik, wtedy szef SLD
Krzysztof Janik
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Janik

Krzysztof Janik, były szef MSWiA | Gdyby np. Jarosław Kaczyński ogłosił wielką zbiórkę społeczną na pomnik Lecha Kaczyńskiego, to sam dałbym stówę na ten cel. Albo powinien to zrobić prezydent Bronisław Komorowski, bo to jednak był jego poprzednik.

Czy ma pan jakieś wytłumaczenie na to, co się dzieje z polską lewicą, która straciła lwią część sympatyków i nie widać nadziei na ich odzyskanie?

Diagnoza jest prosta. Lewica w takim kształcie, w jakim występowała dotychczas – z jednej strony jako symbol sentymentu do przeszłości, a z drugiej jako motor zmian, wprowadzania nowinek obyczajowych – straciła rację bytu. Zmieniła się struktura kraju. Społeczeństwo polskie jest w stadium dorabiania się. Nastrojów rewolucyjnych u nas nie ma. Niech nas nie zmylą Marsze Niepodległości. To są sposoby rozładowywania frustracji, tak samo jak głosowanie na Janusza Palikota czy Janusza Korwin-Mikkego.

W Polsce lewica nie jest potrzebna? To dlaczego jest potrzebna w Niemczech, Francji, Włoszech, gdzie sytuacja ekonomiczna jest lepsza niż u nas?

Tamta lewica jest inna – liberalna gospodarczo, z nowoczesnym systemem opiekuńczym państwa i wspierająca różnorodność społeczną. A SLD jest konserwatywny obyczajowo.

Za to Janusz Palikot był supernowoczesny, a też schodzi ze sceny politycznej.

Co miał do zaoferowania Palikot? Narkotyki. Antyklerykalizm. Ludzie tego nie chcą. Problem z Palikotem polega na tym, że walka o liberalizm światopoglądowo-obyczajowy pomyliła mu się z walką z Kościołem i religią. Tymczasem religia jest immanentną cechą ludzkiej natury. Ludzie potrzebują Boga, bo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10010

Wydanie: 10010

Zamów abonament