Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak odpowiedzi to też odpowiedź

31 marca 2015 | Administracja | Robert Adamczewski
Robert K. 
Adamczewski
źródło: archiwum prywatne
Robert K. 
Adamczewski

Po upływie 30 dni od złożenia wniosku 
o wydanie interpretacji podatkowej organ administracji publicznej traci formalne uprawnienie do jej wydania w drodze aktu administracyjnego.

Robert K. Adamczewski

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa) w art. 10 wprowadza instytucję interpretacji przepisów o daninach publicznych. Jest to regulacja mniej znana i rzadziej wykorzystywana niż ta określona w ordynacji podatkowej.

Danina publiczna

Art. 10 ustawy daje przedsiębiorcom prawo „złożenia do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie". Przy czym pod pojęciem daniny publicznej – zgodnie z definicją zawartą w ustawie o finansach publicznych – należy rozumieć: podatki, w tym akcyzy, cła, składki, dopłaty, inne świadczenia pieniężne niemające funkcji represyjnej. Jako daniny publiczne kwalifikuje się również opłaty (por. wyrok TK z 10 grudnia 2002 r., sygn. akt P 6/02).

Nie omawiając w tym miejscu szczegółowo wymogów wniosku o interpretację i samej procedury jej wydawania (które to elementy nie budzą wątpliwości i znajdują precyzyjne uregulowanie w ustawie), zajmę się przede wszystkim kwestią tzw. milczącej interpretacji i jej skutkami. Te bowiem zagadnienia rodzą najwięcej wątpliwości w praktyce....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10104

Wydanie: 10104

Spis treści
Zamów abonament