Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choroba nie zawsze chroni etat, a wypadek po pracy da pieniądze

09 kwietnia 2015 | Praca i ZUS | Renata Majewska

Przedstawiamy najciekawsze wyroki Sądu Najwyższego, które zapadły w ostatnich miesiącach w sprawach związanych z długimi absencjami zdrowotnymi pracowników oraz z ich uprawnieniami do urlopów i odszkodowań.

Częste absencje chorobowe uzasadniają rozstanie

PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW

Jeśli przez większą część roku zatrudniony pozostaje na zwolnieniu lekarskim, co dezorganizuje pracę w firmie, wolno mu dać wypowiedzenie.

Zatrudniony w przedsiębiorstwie od 25 lat pracownik został zwolniony po wyczerpaniu zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące (art. 53 k.p.). W wyniku ugody sądowej doszło do reaktywacji współpracy. Wkrótce jednak, 3 listopada 2011 r., otrzymał pismo o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem zakładu. Od 2008 r. do 2011 r. pracownik ten przebywał na zwolnieniach lekarskich przez 894 dni, a przepracował tylko 109 dni – brzmiał podstawowy argument. Zdezorganizowało to pracę, a zastępujący go koledzy musieli się zapoznawać ze sprawami prowadzonymi przez chorego. Nie pracowali jednak z tego powodu w godzinach nadliczbowych.

W pozwie zwolniony domagał się przywrócenia do pracy. I wygrał w pierwszej instancji, wedle której nie doszło do zarzucanej mu dezorganizacji pracy, gdyż osoby go zastępujące nie pracowały przez niego w nadgodzinach. Jednak przywrócenie na etat nie jest celowe, bo chodzi przecież o reaktywację świadczenia pracy. Dlatego sąd rejonowy przyznał odszkodowanie. Sąd okręgowy był innego zdania i oddalił powództwo. Łączący strony stosunek pracy uznał za iluzoryczny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10111

Wydanie: 10111

Spis treści
Zamów abonament