Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami lepiej wynająć, niż użyczyć

09 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Gdy przedsiębiorca udostępnia nieodpłatnie nieruchomość, nie ma pewności, czy powinien rozliczyć VAT z tego tytułu, a jeśli tak, to jak ma ustalić podstawę opodatkowania.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (czynny podatnik VAT) prowadzi również prywatny najem. Wynajmuje prywatne mieszkanie niebędące środkiem trwałym, przy nabyciu którego nie przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT. Obecnie użycza bezpłatnie część tego mieszkania fundacji. Czy takie bezpłatne użyczenie podlega opodatkowaniu VAT? Jeśli tak, to w jakim terminie i w jakiej wysokości należy je opodatkować? – pyta czytelniczka.

Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zob. art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT). Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest, m.in. wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 8 stycznia 2014 r. (IPTPP4/443-777/13-2/UNR). W piśmie tym czytamy, że „Wnioskodawca wynajmując prywatny lokal działa w charakterze podatnika podatku VAT, gdyż czynność ta wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT".

W dwóch przypadkach

W przypadkach określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10111

Wydanie: 10111

Spis treści
Zamów abonament