Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co innego władza, co innego angaż

18 czerwca 2015 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

Odwołanie członka zarządu z funkcji nie rozwiązuje automatycznie jego umowy o pracę. Spółka musi się z nim rozstać w sposób określony w kodeksie pracy. Pozbawienie członkostwa w zarządzie uzasadnia złożenie wypowiedzenia.

Pełniący funkcję członka zarządu spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej) jest związany z nią na ogół dwoma równoległymi stosunkami prawnymi. Korporacyjny wynika z powołania tej osoby na mocy kodeksu spółek handlowych do zarządu, a cywilnoprawny lub stosunek pracy wynika z zatrudnienia członka zarządu w spółce.

Dwa powiązania

Stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem od członkostwa w zarządzie, a jego uczestnik jest osobą trzecią wobec spółki i o jego prawach pracowniczych decyduje treść stosunku pracy. Tak wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 296/02). Z tego powodu odwołanie tej osoby z pełnionej funkcji nie oznacza automatycznego rozwiązania z nią stosunku pracy. Potwierdził to wyraźnie SN w wyroku z 6 kwietnia 2011 r. (II PK 255/10).

Uchwała odwołująca z zarządu spółki z o.o. pozbawia odwołanego korporacyjnego statusu prawnego z chwilą podjęcia stosownej uchwały lub w innym terminie w niej wskazanym. Chyba że ta uchwała zostanie następnie skutecznie podważona w trybie prawa handlowego i wyeliminowana z obrotu prawnego prawomocnym orzeczeniem sądu gospodarczego. Do czasu wydania takiego orzeczenia sąd pracy nie jest uprawniony do oceny legalności uchwały o odwołaniu członka zarządu (wyrok SN z 14 lutego 2004 r., I PK 305/03).

Jeżeli więc po odwołaniu osoby z zarządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10169

Wydanie: 10169

Spis treści
Zamów abonament