Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka moc konkurencji

09 lipca 2015 | Ekonomia
źródło: Bloomberg

Edward 
C. Prescott | To struktura 
podatków sprawia, 
że firmy wolą przeznaczać 
pieniądze na skup akcji zamiast 
na inwestycje 
– mówi laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii z 2004 r. w rozmowie z Grzegorzem Siemionczykiem.

Rz: Dzisiejsze bolączki światowej gospodarki, na przykład niemrawe tempo wzrostu inwestycji, często tłumaczy się jako następstwa kryzysu finansowego z 2008 r., który pan lekceważąco określa mianem „małego kryzysu". Jak to możliwe, że mały kryzys ma tak poważne konsekwencje?

Bo to nie są konsekwencje kryzysu, tylko reakcji polityków na niego. Kryzysy finansowe nie trwają przecież siedem lat! Dzisiejsze problemy gospodarcze są natury politycznej, a nie gospodarczej.

Kryzys sprawił, że jakość rządzenia w kluczowych gospodarkach nagle się pogorszyła?

Wstrząsy finansowe i gospodarcze są dla polityków okazją do działań, na które w innych warunkach nie mogliby sobie pozwolić. Przyznał to w 2008 r. Rahm Emanuel (szef kancelarii prezydenta Baracka Obamy, dziś burmistrz Chicago – red.), mówiąc, że nie wolno zmarnować kryzysu. Te uznaniowe z reguły działania, rozmaite programy stymulacyjne, często służą obronie status quo, czyli hamowaniu procesów prowadzących do odzyskania przez gospodarkę równowagi. Ale to nie jest tak, że jakość rządzenia nagle się pogorszyła, bo ten „mały kryzys finansowy" także był efektem działań polityków. Jego źródłem była polityka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10187

Wydanie: 10187

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament