Rakietowy dylemat Polski
W kwietniu br. system Patriot produkowany przez firmę Raytheon wybrano jako podstawę polskiego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła". W czerwcu Niemcy ogłosiły, że MEADS będzie podstawą ich systemu Taktisches Luftverteidigungssystem (TLVS). Czy wiceprezes Raytheon John P. Baird w tekście opublikowanym w „Rzeczpospolitej" 23 sierpnia mówi prawdę o MEADS?
USA nie zrezygnowały z MEADS
John Baird pisze, że Stany Zjednoczone kilka lat temu zrezygnowały z systemu MEADS oraz że mimo upływu dziesięciu lat i wydanych miliardów dolarów jest on wciąż niegotowy i nie wiadomo, za jaką cenę zostanie ukończony. W rzeczywistości ukończone zostało około 85 proc. przewidzianych prac. Pozostaje jeszcze tylko uzupełnienie planowania logistycznego, materiałów szkoleniowych i uzyskanie certyfikacji dla oprogramowania. Ryzyko techniczne zostało ograniczone do minimum.
Niemcy planują zakończenie prac rozwojowych oraz wyprodukowanie i wprowadzenie do użytku jednostek systemu TLVS na bazie MEADS w ramach kontraktu o wartości około 4 miliardów euro. Jednostki te we wspomnianej cenie będą wykonywać funkcje, które Polska zdecydowała się tworzyć osobno w ramach programów...
Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.
wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum