Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzina ma dostać najwięcej

15 września 2015 | Ekonomia

Realizacja kluczowych obietnic ludowców będzie kosztować według nich ponad 20 mld zł. Blisko połowę pochłoną emerytury minimalne.

Polskie Stronnictwo Ludowe nie zapomina o swoim żelaznym elektoracie, czyli o rolnikach. Obiecuje im m.in. utworzenie wiejskich stref ekonomicznych, co kosztowałoby budżet 100 mln zł. Państwo ma wypłacać szkody łowieckie, na co potrzeba 60 mln zł.

Jednak w PSL podkreślają, że najważniejsza jest dla nich rodzina. Szacują, że 250 mln zł będzie kosztować wzrost płacy minimalnej do 1,9 tys. zł miesięcznie. Na emeryturę – minimalna ma wzrosnąć do 1,2 tys. zł – można byłoby przejść po 40 latach pracy. To koszt 1,7 mld zł. Za bezpłatne leki dla seniorów państwo zapłaciłoby 100 mln zł.

Każdy uczeń dostałby obiad w szkole, na co potrzeba 3 mld zł. Żłobek miałby kosztować 1 zł, co równa się 450 mln zł wydatków budżetowych. Kolejne 340 mln zł kosztowałaby zerowa stawka VAT na artykuły dziecięce.

Zwolnienie z ZUS dla zakładających działalność gospodarczą to koszt 2 mld zł. Drugie tyle pochłonie obniżenia o 50 proc. składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców.

PSL chce także, aby podatek CIT (23 mld zł) w całości trafiał do samorządów m.in. na rozwój infrastruktury.

Ludowcy podkreślają, że część wydatków powróci do budżetu w formie podatków, ponieważ zostanie wydana na inwestycje. —b.d.

Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament