Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko przemyślana inwestycja w kwalifikacje pracowników

15 października 2015 | Praca i ZUS | Ewa Drzewiecka

Umowa szkoleniowa z pracownikiem, któremu szef opłaca koszty związane z nauką, ma charakter cywilnoprawny. Nie obowiązuje tu jednak zupełna swoboda ustaleń stron. Podwładny nie zobowiąże się do nadmiernego odpracowania tej pomocy ani nie zadeklaruje, że rezygnuje ze świadczeń gwarantowanych przez kodeks.

Podczas życia zawodowego pracownik uczestniczy w różnego rodzaju kursach, szkoleniach, seminariach, konferencjach itp. Może też podjąć studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, jak również naukę na niższych szczeblach. Część tego typu aktywności podejmuje na swój wniosek, za zgodą pracodawcy albo z jego inicjatywy.

Podnoszenie kwalifikacji

Przepisy kodeksu pracy zawierają definicję podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Rozumie się przez nie, zgodnie z art. 1031 § 1 k.p., zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Podnoszenie kwalifikacji polega więc na ich zdobywaniu lub uzupełnianiu, a do kwalifikacji można zaliczyć zarówno wiedzę, jak i umiejętności. Chodzi tu o kwalifikacje zawodowe w zakresie pracy aktualnie wykonywanej przez pracownika albo takiej, którą będzie świadczył po zmianie warunków zatrudnienia z tym związanych, np. z awansem lub reorganizacją.

Wiedza i umiejętności

Ze względu na zaliczenie do kwalifikacji zarówno wiedzy, jak i umiejętności, podnoszeniem kwalifikacji jest dokształcanie się pracownika w dziedzinie niezwiązanej z aktualnie wykonywaną pracą czy też pracą po zmianie warunków zatrudnienia. Są to sytuacje, gdy do wymagań kwalifikacyjnych należy wyższe wykształcenie bez wskazania jego kierunku i pracownik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10270

Wydanie: 10270

Spis treści
Zamów abonament