Kiedy powietrze będzie zdrowsze
Smog skraca życie Polakom. Mamy już przepisy, dzięki którym powietrze ma być czystsze. Kiedy więc przestanie nam szkodzić?
Nie jest dobrze. Polskie powietrze jest najgorsze w całej Unii Europejskiej. I nie jest obojętne dla naszego zdrowia. To zanieczyszczenie skraca życie. W Krakowie, gdzie wskaźniki czystości powietrza są najgorsze, średnio o dwa lata i trzy miesiące. W Warszawie o prawie dwa lata, a w Łodzi o półtora roku. Ale jest szansa, że to się zmieni, że smog nie będzie zabijał Polaków. Na początku października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową, a nowe prawo pozwoli samorządom na wyeliminowanie najbardziej trujących urządzeń grzewczych i stosowanych w nich paliw. Co zamierzają zrobić władze miast, by oczyścić powietrze?
– Po pierwsze, zależy nam, aby sejmik wojewódzki jak najszybciej uchwalił nowy zakaz stosowania węgla w paleniskach domowych już w oparciu o zmienioną ustawę – mówi Jan Machowski z krakowskiego ratusza. To miasto walczyło najmocniej o zaostrzenie przepisów. I nie ma się co dziwić. Kraków jest w pierwszej trójce miast z najgorszym powietrzem w Europie. Ale władze miasta chcą mocno ze smogiem walczyć. Liczą, że powietrze poprawi się do 2019 roku. – Nadal będziemy dofinansowywać wymianę pieców węglowych. Warto wiedzieć, że od 1995 roku Gmina Miejska Kraków wydała na ten cel prawie 104 mln zł, zlikwidowano ponad 24 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta