Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrazkowa nowomowa

21 listopada 2015 | Plus Minus | Joanna Bojańczyk
Kibice w maskach-emotikonach śledzą mecz rugby na rozgrywkach w Hong Kongu. Jakie maski nosiliby polscy  kibice po zwycięstwie w niedawnym meczu z Irlandią?  :-)
źródło: AFP
Kibice w maskach-emotikonach śledzą mecz rugby na rozgrywkach w Hong Kongu. Jakie maski nosiliby polscy kibice po zwycięstwie w niedawnym meczu z Irlandią? :-)

Emotikony, gify, mikromemy... 
Migające obrazki są nowym językiem internetu. Idealnym dla użytkownika, 
który szybko się nudzi, szuka rozrywki 
i coraz częściej nie umie posługiwać się słowem.

Jeden szczerzy zęby w uśmiechu, inny wywala na wierzch język, trzeci się dziwi, martwi albo leje łzy. Jakiś nosi na ustach maseczkę przeciw zarazkom. Jest twarz skośnookiego Chińczyka, Araba w turbanie na głowie, do wyboru repertuar serduszek i kwiatków. Oferują się łapki z kciukiem do góry lub do dołu, przedmioty pospolite, zwierzątka. Dla wyznawców – jest kościół, ale i pagoda. Dla podejrzliwych i seksistów – większość twarzyczek to mężczyźni, dziewczyna tylko jedna.

Bez emotikonów trudno byłoby się porozumieć na mediach społecznościowych. Na Twitterze, Instagramie, Facebooku dajesz parę zdań, wstawiasz buźkę i starczy. Buźka załatwia wszystko.

Jest uśmiechem, wybaczeniem, ironią, żartem, zrozumieniem rozmówcy, aprobatą. Mówi więcej niż wiele słów. Emotikony zawiera połowa postów zamieszczanych na Instagramie. Na Facebooku zdobywają popularność podobną do lajka.

Autorem tej współczesnej ponadnarodowej nowomowy językowej jest Japończyk, Shigetaka Kuritu. Dlatego angielska i francuska nazwy emotikonu „emoji" zachowały wierność japońskiemu pierwowzorowi: oznaczają obrazek (e) plus znak graficzny (moji). Japończykowi pomysł przyszedł do głowy, gdy oglądał prognozy pogody, które używały graficznych symboli dla oznaczenia zjawisk atmosferycznych. Sprzyjające podłoże dla systemu stworzyły także komiksy mangi z ich prostymi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10301

Wydanie: 10301

Zamów abonament