Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdolność kredytowa podstawą zdobycia dotacji

18 grudnia 2015 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak
Anna 
Misiołek, ABBEYS 
Doradztwo UE
źródło: materiały prasowe
Anna 
Misiołek, ABBEYS 
Doradztwo UE
Jarosław 
Murawski, ABBEYS Finance
źródło: materiały prasowe
Jarosław 
Murawski, ABBEYS Finance

Ubiegając się o unijne wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego, przedsiębiorca musi najpierw zdobyć kredyt w banku komercyjnym. A ten ma obowiązek sprawdzić, stosując własne regulacje w tym zakresie, czy firma ma zdolność obsługi zobowiązania.

Michał Cecerko

Nagrodą za zdolność kredytową i prawidłowo zrealizowany projekt może być premia sięgająca nawet 6 mln zł. To maksymalna wysokość dotacji w ramach instrumentu „Kredyt na innowacje technologiczne". Pod tą nazwą kryje się tzw. działanie 3.2.2 programu „Inteligentny rozwój".

Zanim przejdziemy do charakterystyki projektu, który może być w tym przypadku przedmiotem dotacji, należy przybliżyć mechanizm tego działania. A jest on nieco inny niż przy większości innych dotacji. W przypadku kredytu na innowacje wymagana jest współpraca trzech podmiotów:

- przedsiębiorcy (z sektora MSP),

- banku komercyjnego (współpracującego z bankiem BGK),

- Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zanim bowiem przedsiębiorca pozyska dotację unijną, musi zrealizować inwestycję i obowiązkowo część kosztów sfinansować kredytem bankowym. Premia, która pełni rolę dotacji, może bowiem zostać wypłacona tylko poprzez przelew na rachunek bankowy, z którego taki kredyt został udzielony. Nie trafia więc na rachunek przedsiębiorcy, lecz służy zmniejszeniu jego zobowiązania względem instytucji finansowej.

Wyliczenia i prognozy

Wynika z tego, że w pierwszej kolejność pomysł na rozwój firmy trzeba przedstawić w banku, opisując zakres projektu, jego cele i przede wszystkim kompleksowe wyliczenia. Zgodnie bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10324

Wydanie: 10324

Spis treści
Zamów abonament