Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić wartość początkową licencji na program komputerowy

11 kwietnia 2016 | Podatki | Aleksandra Kołc

Koszt przeszkolenia pracowników z zakresu obsługi oprogramowania nie ma związku z procesem wdrożenia go. Jego celem jest podniesienie kwalifikacji osób, które będą go użytkować. Takie wydatki ujmuje się w kosztach w dacie poniesienia.

Przedsiębiorca, nabywając licencję na użytkowanie programu komputerowego, która zgodnie z przepisami ustawy o CIT stanowi odrębną wartość niematerialną i prawną, obowiązany jest ustalić wartość początkową tego prawa majątkowego. Prawidłowe określenie wartości początkowej determinuje sposób rozliczenia przez podatnika kosztów związanych z nabyciem danej licencji.

Nie tylko wynagrodzenie dla zbywcy

Przyjmuje się, że na wartość początkową licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego o charakterze użytkowym co do zasady składa się wynagrodzenie należne sprzedającemu oraz koszty dotyczące procesu wdrożenia oprogramowania, naliczone do dnia oddania danego programu do używania. W praktyce, z uwagi na różnorodność wydatków ponoszonych w związku z zakupem licencji na korzystanie z programu komputerowego, podatnicy mogą napotkać trudności w zakresie właściwej kwalifikacji ponoszonych wydatków do wartości początkowej nabytej licencji.

Zgodnie z art. 16g ust. 14 ustawy o CIT w przypadku odpłatnego nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe wartość początkową tej wartości niematerialnej i prawnej powinno się określić na podstawie ceny nabycia. W celu rozstrzygnięcia o klasyfikacji danego wydatku należy również odwołać się do treści art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, w świetle którego ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10417

Wydanie: 10417

Spis treści
Zamów abonament