Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejszy zysk z produkcji kryształów

26 lutego 1997 | Ekonomia | LO

Huta Szkła Lucyna w Obornikach Wielkopolskich

Mniejszy zysk z produkcji kryształów

Huta Szkła Lucyna w Obornikach Wielkopolskich rozwija się, przyłączając do siebie nowe zakłady, dlatego że -- jak mówi jej właściciel, Janusz Nowakowski -- zapotrzebowanie na jej wyroby jest coraz większe. W 1980 r. zatrudniała 6 pracowników, 3 emerytów i 3 uczniów, wytwarzających ok. 800 kg szkła kryształowego dziennie. W ub. r. wzakładach pracowało ponad 700 pracowników, obecnie jest ich prawie 1000. Przy poprzedniej obsadzie wytwarzali 6 mln szt. w ciągu roku, teraz ich moce produkcyjne zwiększyły się do 10 mln sztuk rocznie. Ubiegłoroczne obroty wyniosły ponad 20 mln zł, w styczniu br. oceniono je na 2, 5 mln zł i na tym poziomie powinny utrzymać się do końca roku. Szkło kryształowe jest traktowane jako "dodatek", gdyż od pięciu lat głównym produktem są klosze oświetleniowe, a Janusz Nowakowski jest ich głównym wytwórcą w Europie.

Rodzinne tradycje

-- Jestem czwartym pokoleniem szklarzy. Z hutnictwem związani byli moi pradziadowie, dziadkowie posiadali huty Nadburzanka i obecną Wartę. Żadnej z nich nie mógł odzyskać ojciec, więc wybudował hutę-zakład rzemieślniczy w Obornikach Wielkopolskich, który przejąłem w 1980 r. A...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1005

Spis treści
Zamów abonament